Obklady z biodesky

Biodeska jakožto konstrukční materiál se dá velmi snadno použít na obklady stěn i stropů, také ji lze použít i jako podlahu. Obklady z biodesky mohou mít nejrůznější rozměry. Nejpoužívanějším formátem pro obklady je 2470×660 mm (VxŠ), výška je ve směru let. Je to hlavně z důvodu manipulace. Druhý nejpoužívanější formát 2470×990 mm už může být mírně komplikovanější pro montáž, přenášení i dopravu. Díky těmto relativně velkým rozměrům je montáž biodeskových obkladů velmi snadná a rychlá, tím šetří čas i peníze za montáž. Kompenzuje se tím vyšší pořizovací cena než mají například obklady z palubek. Životnost obkladů z biodesky je při správné povrchové úpravě stejně tak dlouhá, jako je životnost celé stavby.

Biodeskové obklady spojené perem a drážkou (4PD, 2PD) zajišťují při správné montáži dokonalou rovinu a spoje jsou prakticky neviditelné. Spoje je možné opatřit fázičkou.

Obklady z biodesky jsou vhodné jak do interiéru, tak i exteriéru. Lze je snadno použít i při rekonstrukci jako opláštění starých a nevzhledných stěn nebo rovnou vytvořit celou novou příčku. Masivní třívrstvé obklady zaručují minimální průhyb a velmi dobrou tvarovou stálost.

V rámci zachování přírodních krás jsou biodesky od firmy Nordpan a obklady z nich vyráběné u nás certifikovány organizací PEFC a podílí se tedy na udržitelném lesním hospodářství. Biodesky se skládají ze tří vrstev masivního dřeva. Proto jsou biodesky obecně považovány za ekologické desky. V duchu tohoto ekologického materiálu, proto doporučujeme pro povrchovou úpravu obkladů i dalších výrobků z biodesek použít ekologické přírodní oleje (tvrdé voskové oleje), např. od firem OSMO a PNZ.

 

Obklady z biodesky do exteriéru