Biodeskové obklady do venkovních prostor (exteriéru)

Biodeskové obklady se nejen skvěle hodí do interiéru, ale i do exteriéru na fasády, zahradní domky, garáže či pergoly. Biodeskové obklady ve venkovním prostředí zkrášlí každou stavbu ať už jde o dřevostavbu nebo klasickou zděnou stavbu. Námi běžně nabízené obklady jsou vhodné do vnitřních i venkovních prostor (SWP/2). Samozřejmě je nutné zvolit vhodnou povrchovou úpravu do venkovního prostředí, např. OSMO UV ochraný olej, doporučujeme kromě UV filtru také zvolit olej, který obsahuje i nějaký pigment.

Kromě těchto univerzálních obkladů nabízíme obklady, které jsou vhodné pouze do exteriéru (SWP/3). Tyto obklady jsou vyrobeny z biodesek, které mají vyšší vlhkost, díky tomu lépe odolávají venkovnímu prostředí a je zde menší šance na popraskání vrchní vrstvy. Díky lepení tří vrstev na sebe dle norem je u biodesky téměř nulová šance na úplné rozlomení či rozlepení vlivem počasí. Dřevo je přírodní materiál, který reaguje na povětrnostní podmínky, vlhkost, UV záření a mnoho dalšího, proto nelze zaručit naprostou stálost. U obkladů z biodesek určených pouze do exteriéru (SWP/3) můžeme doložit CE certifikát, že jsou vyrobeny z biodesek, které splňují vše potřebné pro použití ve venkovním prostředí. Stále je však nutné použít vhodnou povrchovou úpravu.

Jako venkovní obklady doporučujeme použít modřínovou biodesku. Modřín lépe odolává vlivům počasí a my navíc nabízíme biodesky ze sibiřského modřínu, který je pro venkovní obklady ještě o něco vhodnější než klasický modřín z našich končin. Modřín je mnohem tvrdší dřevina než smrk a nevsakuje tolik vody. Díky obsahu kyselinu tříslové (taninu) také lépe odolává hnilobě a škůdcům.

Samozřejmě je možné použít jako venkovní obklady i smrkovou biodesku, její hlavní výhodou je nižší cena a také světlejší dřevo, které je ideální pro bělení.

Výhody a nevýhody obkladů z biodesky v exteriéru

Modřín

Smrk

Tvrdší dřevina
Tmavší dřevo
Lépe odolává venkovním podmínkám
Lepší odolnost vůči hnilobě, škůdcům
Vyšší cena
Nižší cena
Světlé dřevo
Měkčí dřevina
Hůře odolává venkovním podmínkám
Nutné použít kvalitní povrchovou úpravu

 

Modřínová biodeska jako exteriérový obklad, povrchová úprava OSMO olejem